Campionatul Mondial de Atletism din 2005
| ||||
Stadionul Olimpic | ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 10 | |||
Gazda | Regatul Unit | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.687[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 2007 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 2003 | ||||
Modifică date / text |
A 10-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat între 6 și 14 august 2005 pe Stadionul Olimpic din Helsinki. Au participat 1687 de sportivi, veniți din 191 de țări.[2] Finlanda a câștigat dreptul de a găzdui cel mai important eveniment al atletismului pentru a doua oară. Prima dată a fost în anul 1983.
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; AM - record nord-american; AS - record asiatic; RE - record european; OC - record oceanic; SA - record sud-american; RA - record african; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Justin Gatlin (USA) | 9,88 | Michael Frater (JAM) | 10,05 | Kim Collins (SKN) | 10,05 |
200 m | Justin Gatlin (USA) | 20,04 | Wallace Spearmon (USA) | 20,20 | John Capel (USA) | 20,31 |
400 m | Jeremy Wariner (USA) | 43,93 | Andrew Rock (USA) | 44,35 PB | Tyler Christopher (CAN) | 44,44 RN |
800 m | Rashid Ramzi (BRN) | 1:44,24 PB | Iuri Borzakovski (RUS) | 1:44,51 | William Yiampoy (KEN) | 1:44,55 |
1500 m | Rashid Ramzi (BRN) | 3:37,88 | Adil Kaouch (MAR) | 3:38,00 | Rui Silva (POR) | 3:38,02 |
5000 m | Benjamin Limo (KEN) | 13:32,55 | Sileshi Sihine (ETH) | 13:32,81 | Craig Mottram (AUS) | 13:32,96 |
10 000 m | Kenenisa Bekele (ETH) | 27:08,33 | Sileshi Sihine (ETH) | 27:08,87 | Moses Mosop (KEN) | 27:08,96 PB |
Maraton | Jaouad Gharib (MAR) | 2:10:10 | Christopher Isengwe (TAN) | 2:10:21 PB | Tsuyoshi Ogata (JPN) | 2:11:16 |
110 m garduri | Ladji Doucouré (FRA) | 13,07 | Liu Xiang (China) | 13,08 | Allen Johnson (USA) | 13,10 |
400 m garduri | Bershawn Jackson (USA) | 47,30 PB | James Carter (USA) | 47,43 PB | Dai Tamesue (JPN) | 48,10 |
3000 m obstacole | Saif Saaeed Shaheen (QAT) | 8:13,31 | Ezekiel Kemboi (KEN) | 8:14,95 | Brimin Kipruto (KEN) | 8:15,30 |
20 km marș | Jefferson Pérez (ECU) | 1:18:35 | Paquillo Fernández (ESP) | 1:19:36 | Juan Manuel Molina (ESP) | 1:19:44 PB |
50 km marș | Serghei Kirdeapkin (RUS) | 3:38:08 PB | Aleksey Voyevodin (RUS) | 3:41:25 | Alex Schwazer (ITA) | 3:41:54 RN |
Ștafetă 4×100 m | Franța Ladji Doucouré Ronald Pognon Eddy De Lépine Lueyi Dovy Oudéré Kankarafou* | 38,08 | Trinidad-Tobago Kevon Pierre Marc Burns Jacey Harper Darrel Brown | 38,10 RN | Regatul Unit Jason Gardener Marlon Devonish Christian Malcolm Mark Lewis-Francis | 38,27 |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite ale Americii Andrew Rock Derrick Brew Darold Williamson Jeremy Wariner Miles Smith* LaShawn Merritt* | 2:56,91 | Bahamas Nathaniel McKinney Avard Moncur Andrae Williams Chris Brown Troy McIntosh* | 2:57,32 RN | Jamaica Sanjay Ayre Brandon Simpson Lansford Spence Davian Clarke Michael Blackwood* | 2:58,07 |
Săritura în înălțime | Iuri Krâmarenko (UKR) | 2,32 | Víctor Moya (CUB) | 2,29 | ||
Iaroslav Râbakov (RUS) | ||||||
Săritura în lungime | Dwight Phillips (USA) | 8,60 | Ignisious Gaisah (GHA) | 8,34 RN | Tommi Evilä (FIN) | 8,25 |
Săritura cu prăjina | Rens Blom (NED) | 5,80 | Brad Walker (USA) | 5,75 | Pavel Gerasimov (RUS) | 5,65 |
Triplusalt | Walter Davis (USA) | 17,57 | Yoandri Betanzos (CUB) | 17,42 | Marian Oprea (ROM) | 17,40 |
Aruncarea greutății | Adam Nelson (USA) | 21,73 | Rutger Smith (NED) | 21,29 | Ralf Bartels (GER) | 20,99 |
Aruncarea discului | Virgilijus Alekna (LTU) | 70,17 RC | Gerd Kanter (EST) | 68,57 | Michael Möllenbeck (GER) | 65,95 |
Aruncarea suliței | Andrus Värnik (EST) | 87,17 | Andreas Thorkildsen (NOR) | 86,18 | Serghei Makarov (RUS) | 83,54 |
Aruncarea ciocanului | Szymon Ziółkowski (POL) | 79,35 | Markus Esser (GER) | 79,16 | Olli-Pekka Karjalainen (FIN) | 82,60 |
Decatlon | Bryan Clay (USA) | 8732 | Roman Šebrle (CZE) | 8521 | Attila Zsivoczky (HUN) | 8385 |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Lauryn Williams (USA) | 10,93 | Veronica Campbell (JAM) | 10,95 | Christine Arron (FRA) | 10,98 |
200 m | Allyson Felix (USA) | 22,16 | Rachelle Boone-Smith (USA) | 22,31 | Christine Arron (FRA) | 22,31 |
400 m | Tonique Williams-Darling (BHS) | 49,55 | Sanya Richards (USA) | 49,74 | Ana Guevara (MEX) | 49,81 |
800 m | Zulia Calatayud (CUB) | 1:58,82 | Hasna Benhassi (MAR) | 1:59,42 | Tatyana Andrianova (RUS) | 1:59,60 |
1500 m | Tatiana Tomașova (RUS) | 4:00,35 | Olga Yegorova (RUS) | 4:01,46 | Bouchra Ghezielle (FRA) | 4:02,45 |
5000 m | Tirunesh Dibaba (ETH) | 14:38,59 RC | Meseret Defar (ETH) | 14:39,54 | Ejegayehu Dibaba (ETH) | 14:42,47 |
10 000 m | Tirunesh Dibaba (ETH) | 30:24,02 | Berhane Adere (ETH) | 30:25,41 | Ejegayehu Dibaba (ETH) | 30:26,00 |
Maraton | Paula Radcliffe (GBR) | 2:20:57 RC | Catherine Ndereba (KEN) | 2:22:01 | Constantina Tomescu (ROM) | 2:23:19 |
100 m garduri | Michelle Perry (USA) | 12,66 | Delloreen Ennis-London (JAM) | 12,76 | Brigitte Foster-Hylton (JAM) | 12,76 |
400 m garduri | Iulia Pecionkina (RUS) | 52,90 | Lashinda Demus (USA) | 53,27 PB | Sandra Glover (USA) | 53,32 PB |
3000 m obstacole | Dorcus Inzikuru (UGA) | 9:18,24 RC | Yekaterina Volkova (RUS) | 9:20,49 PB | Jeruto Kiptum (KEN) | 9:26,95 RN |
20 km marș | Olimpiada Ivanova (RUS) | 1:25:41 | Ryta Turava (BLR) | 1:27:05 RN | Susana Feitor (POR) | 1:28:44 |
Ștafetă 4×100 m | Statele Unite ale Americii Angela Daigle Muna Lee Me'Lisa Barber Lauryn Williams | 41,78 | Jamaica Daniele Browning Sherone Simpson Aleen Bailey Veronica Campbell Beverly McDonald* | 41,99 | Belarus Yulia Nestsiarenka Natalya Sologub Alena Nevmerzhitskaya Oksana Dragun | 42,56 RN |
Ștafetă 4×400 m | Rusia Iulia Pecionkina Olesia Krasnomoveț Natalia Antiuh Svetlana Pospelova Tatiana Firova* Olesia Zykina* | 3:20,95 | Jamaica Shericka Williams Novlene Williams Ronetta Smith Lorraine Fenton | 3:23,29 | Regatul Unit Lee McConnell Donna Fraser Nicola Sanders Christine Ohuruogu | 3:24,44 |
Săritura în înălțime | Kajsa Bergqvist (SWE) | 2,02 | Chaunte Howard (USA) | 2,00 PB | Emma Green (SWE) | 1,96 PB |
Săritura cu prăjina | Elena Isinbaeva (RUS) | 5,01 RM | Monika Pyrek (POL) | 4,60 | Pavla Hamáčková (CZE) | 4,50 |
Săritura în lungime | Tianna Madison (USA) | 6,89 PB | Eunice Barber (FRA) | 6,76 | Yargelis Savigne (CUB) | 6,69 |
Triplusalt | Trecia Smith (JAM) | 15,11 | Yargelis Savigne (CUB) | 14,82 PB | Anna Pyatykh (RUS) | 14,78 |
Aruncarea greutății | Olga Ryabinkina (RUS) | 19,64 | Valerie Vili (NZL) | 19,62 | Nadine Kleinert (GER) | 19,07 |
Aruncarea discului | Franka Dietzsch (GER) | 66,56 | Natalia Sadova (RUS) | 64,33 | Věra Pospíšilová-Cechlová (CZE) | 63,19 |
Aruncarea suliței | Osleidys Menéndez (CUB) | 71,70 RM | Christina Obergföll (GER) | 70,03 | Steffi Nerius (GER) | 65,96 |
Aruncarea ciocanului | Yipsi Moreno (CUB) | 73,08 | Tatiana Lîsenko (RUS) | 72,46 | Manuela Montebrun (FRA) | 71,41 |
Heptatlon | Carolina Klüft (SWE) | 6887 PB | Eunice Barber (FRA) | 6824 | Margaret Simpson (GHA) | 6375 |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 14 | 8 | 3 | 25 |
2 | Rusia | 7 | 6 | 4 | 17 |
3 | Etiopia | 3 | 4 | 2 | 9 |
4 | Cuba | 3 | 3 | 1 | 7 |
5 | Franța | 2 | 3 | 3 | 8 |
6 | Suedia | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Brunei | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Jamaica | 1 | 5 | 2 | 8 |
9 | Kenya | 1 | 2 | 4 | 7 |
Germania | 1 | 2 | 4 | 7 | |
11 | Maroc | 1 | 2 | 0 | 3 |
12 | Bahamas | 1 | 1 | 0 | 2 |
Estonia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Țările de Jos | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Polonia | 1 | 1 | 0 | 2 | |
16 | Regatul Unit | 1 | 0 | 2 | 3 |
17 | Ecuador | 1 | 0 | 0 | 1 |
Qatar | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lituania | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Uganda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Ucraina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
22 | Cehia | 0 | 1 | 2 | 3 |
23 | Ghana | 0 | 1 | 1 | 2 |
China | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Spania | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Belarus | 0 | 1 | 1 | 2 | |
27 | Noua Zeelandă | 0 | 1 | 0 | 1 |
Norvegia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Tanzania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Trinidad-Tobago | 0 | 1 | 0 | 1 | |
31 | Japonia | 0 | 0 | 2 | 2 |
Portugalia | 0 | 0 | 2 | 2 | |
România | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Finlanda | 0 | 0 | 2 | 2 | |
35 | Australia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Italia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Canada | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mexic | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sfântul Kitts și Nevis | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ungaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 47 | 48 | 46 | 141 |
Participarea României la campionat
22 de atleți au reprezentat România.
- Marian Oprea – triplusalt - locul 3
- Constantina Tomescu – maraton - locul 3
- Nicoleta Grasu – disc - locul 5
- Cristina Casandra – 3000 m obstacole - locul 7
- Claudia Ștef – 20 km marș - locul 8
- Mihaela Neacșu – 800 m - locul 13, 4 × 400 m - locul 10
- Angela Moroșanu – 4 × 400 m - locul 10
- Alina Rîpanu – 4 × 400 m - locul 10
- Maria Rus – 4 × 400 m - locul 10
- Mihaela Melinte – ciocan - locul 10
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 11
- Oana Pantelimon – înălțime - locul 13
- Ana Maria Groza – 20 km marș - locul 14
- Corina Dumbrăvean – 1500 m - locul 16
- Silviu Casandra – 20 km marș - locul 19
- Aurica Buia – maraton - locul 21
- Monica Iagăr – înălțime - locul 21
- Adina Anton – lungime - locul 21
- Mihaela Botezan – 10 000 m - locul 23
- Felicia Țilea-Moldovan – suliță - locul 23
- Ștefan Vasilache – înălțime - FR
- Bogdan Țăruș – lungime - FR
Participarea Republicii Moldova la campionat
Trei atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Inna Gliznuța – înălțime - locul 21
- Roman Rozna – ciocan - locul 22
- Ion Luchianov – 3000 m obstacole - locul 27
Note
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul Mondial de Atletism din 2005 la Wikimedia Commons
- en 10TH IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS IN ATHLETICS
|