Campionatul European de Atletism în sală din 2000
| ||||
Sport | atletism atletism[*] | |||
Nr. de ediții | 26 | |||
Gazda | Belgia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 557[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 2002 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul European de Atletism în sală din 1998 | ||||
Modifică date / text |
A 26-a ediție a Campionatului European de Atletism în sală s-a desfășurat între 25 și 27 februarie 2000 la Gent, Belgia. Au participat 557 de sportivi din 44 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Topsporthal Vlaanderen din Gent. Aceasta a fost inaugurată în anul 2000.[3]
- Topsporthal Vlaanderen din Gent
Rezultate
RM - record mondial; RE - record european; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Jason Gardener (GBR) | 6,49 | Georgios Theodoridis (GRE) | 6,51 | Aggelos Pavlakakis (GRE) | 6,54 |
200 m | Christian Malcolm (GBR) | 20,54 | Patrick Stevens (BEL) | 20,70 | Julian Golding (GBR) | 21,05 |
400 m | Ilia Djivondov (BUL) | 46,63 | David Canal (ESP) | 46,85 | Marc Raquil (FRA) | 47,28 |
800 m | Iuri Borzakovski (RUS) | 1:47,92 | Nils Schumann (GER) | 1:48,41 | Balázs Korányi (HUN) | 1:48,42 |
1500 m | José Antonio Redolat (ESP) | 3:40,51 | James Nolan (IRL) | 3:41,59 | Mehdi Baala (FRA) | 3:42,27 |
3000 m | Mark Carroll (IRL) | 7:49,24 | Rui Silva (POR) | 7:49,70 | John Mayock (GBR) | 7:49,97 |
60 m garduri | Staņislavs Olijars (LAT) | 7,50 | Tony Jarrett (GBR) | 7,53 | Tomasz Ścigaczewski (POL) | 7,56 |
Ștafetă 4×400 m | Cehia Jiří Mužík Jan Poděbradský Štěpán Tesařík Karel Bláha | 3:06,10 | Germania Ingo Schultz Ruwen Faller Marco Krause Lars Figura | 3:06,64 | Ungaria Péter Nyilasi Attila Kilvinger Zétény Dombi Tibor Bédi | 3:09,35 |
Săritura în înălțime | Veaceslav Voronin (RUS) | 2,34 | Martin Buss (GER) | 2,34 | Dragutin Topić (YUG) | 2,34 |
Săritura cu prăjina | Aleksander Averbukh (ISR) | 5,75 | Martin Eriksson (SWE) | 5,70 | Rens Blom (NED) | 5,60 |
Săritura în lungime | Petar Dacev (BUL) | 8,26 | Bogdan Țăruș (ROU) | 8,20 | Vitali Șkurlatov (RUS) | 8,10 |
Triplusalt | Charles Friedek (GER) | 17,28 | Rostislav Dimitrov (BUL) | 17,22 | Paolo Camossi (ITA) | 17,05 |
Aruncarea greutății | Timo Aaltonen (FIN) | 20,62 | Manuel Martínez (ESP) | 20,38 | Miroslav Menc (CZE) | 20,23 |
Heptatlon | Tomáš Dvořák (CZE) | 6424 | Roman Šebrle (CZE) | 6271 | Erki Nool (EST) | 6200 |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Ekaterini Thanou (GRE) | 7,05 | Petia Pendareva (BUL) | 7,11 | Irina Puha (UKR) | 7,11 |
200 m | Muriel Hurtis (FRA) | 23,06 | Alenka Bikar (SLO) | 23,16 | Ekaterina Leșciova (RUS) | 23,20 |
400 m | Svetlana Pospelova (RUS) | 51,66 | Natalia Nazarova (RUS) | 51,69 | Helena Fuchsová (CZE) | 52,32 |
800 m | Stephanie Graf (AUT) | 1:59,70 | Natalia Țâganova (RUS) | 2:00,17 | Sandra Stals (BEL) | 2:01,34 |
1500 m | Violeta Szekely (ROU) | 4:12,82 | Olga Kuznețova (RUS) | 4:13,45 | Iulia Kosenkova (RUS) | 4:13,60 |
3000 m | Gabriela Szabo (ROU) | 8:42,06 | Lidia Chojecka (POL) | 8:42,42 | Marta Domínguez (ESP) | 8:44,08 |
60 m garduri | Linda Ferga (FRA) | 7,88 | Patricia Girard (FRA) | 7,98 | Olena Krasovska (UKR) | 8,03 |
Ștafetă 4×400 m | Rusia Olesia Zâkina Irina Rosihina Iulia Sotnikova Svetlana Pospelova | 3:32,53 | Italia Francesca Carbone Carla Barbarino Patrizia Spuri Virna De Angeli | 3:35,01 | România Georgeta Lazăr Anca Safta Otilia Ruicu Alina Rîpanu | 3:36,28 |
Săritura în înălțime | Kajsa Bergqvist (SWE) | 2,00 | Zuzana Hlavoňová (CZE) | 1,98 | Olga Kaliturina (RUS) | 1,96 |
Săritura cu prăjina | Pavla Hamáčková-Rybová (CZE) | 4,40 | Elena Beleakova (RUS) Christine Adams (GER) | 4,35 | ||
Săritura în lungime | Erica Johansson (SWE) | 6,89 | Heike Drechsler (GER) | 6,86 | Iva Prandjeva (BUL) | 6,80 |
Triplusalt | Tatiana Lebedeva (RUS) | 14,68 | Cristina Nicolau (ROU) | 14,63 | Iva Prandjeva (BUL) | 14,63 |
Aruncarea greutății | Larisa Peleșenko (RUS) | 20,15 | Nadine Kleinert (GER) | 19,23 | Astrid Kumbernuss (GER) | 19,12 |
Pentatlon | Karin Ertl (GER) | 4671 | Irina Vostrikova (RUS) | 4615 | Urszula Włodarczyk (POL) | 4590 |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 6 | 5 | 4 | 15 |
2 | Cehia | 3 | 2 | 2 | 7 |
3 | Germania | 2 | 6 | 1 | 9 |
4 | Bulgaria | 2 | 2 | 2 | 6 |
5 | România | 2 | 2 | 1 | 5 |
6 | Franța | 2 | 1 | 2 | 5 |
Regatul Unit | 2 | 1 | 2 | 5 | |
8 | Suedia | 2 | 1 | 0 | 3 |
9 | Spania | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Grecia | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Irlanda | 1 | 1 | 0 | 2 |
12 | Letonia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Israel | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Austria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Finlanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
16 | Polonia | 0 | 1 | 2 | 3 |
17 | Italia | 0 | 1 | 1 | 2 |
Belgia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
19 | Portugalia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Slovenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21 | Ungaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Ucraina | 0 | 0 | 2 | 2 | |
23 | Estonia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Țările de Jos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Iugoslavia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 28 | 29 | 27 | 84 |
Participarea României la campionat
19 atleți au reprezentat România.
- Violeta Szekely – 1500 m - locul 1, 3000 m - NS
- Gabriela Szabo – 1500 m - NS, 3000 m - locul 1
- Bogdan Țăruș – lungime - locul 2
- Cristina Nicolau – triplusalt - locul 2
- Alina Rîpanu – 800 m - locul 8, ștafetă 4×400 m - locul 3
- Anca Safta – 800 m - locul 9, ștafetă 4×400 m - locul 3
- Otilia Ruicu – 400 m - locul 11, ștafetă 4×400 m - locul 3
- Georgeta Lazăr – 400 m - locul 16, ștafetă 4×400 m - locul 3
- Gheorghe Gușet – aruncarea greutății - locul 4
- Rodica Mateescu – triplusalt - locul 6
- Bogdan Tudor – lungime - locul 7
- Adelina Gavrilă – triplusalt - locul 8
- Liliana Năstase – pentatlon- locul 8
- Elena Iagăr – 1500 m - locul 10
- Luminița Gogîrlea – 3000 m - locul 14
- Livia Meheș – aruncarea greutății - locul 14
- Ovidiu Olteanu – 3000 m - locul 15
- Ionuț Pungă – triplusalt - locul 16
- Andreea Burlacu – 400 m - locul 17
Participarea Republicii Moldova la campionat
O atletă a reprezentat Republica Moldova.
- Olga Bolșova – înălțime - locul 12
Note
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK (în engleză)
- ^ European Athletics Championchips Toruń 2021 - STATISTICS HANDBOOK Arhivat în , la Wayback Machine. (în engleză), European Athletics Association, 2021
- ^ Leading Marks for Devers and Pedroso in Ghent (în engleză), Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism, 19 februarie 1999
Legături externe
- en Timetable & Results
|