Kanada deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 303 deltagare, som tillsammans tog 22 medaljer.[1]
Badminton
Basket
Damer Gruppspel | | | | | | | | Brasilien | - | 82-68 | 75-73 | 100-80 | 83-98 | 69-56 | Ryssland | 68-82 | - | 75-70 | 73-63 | 94-78 | 68-49 | Italien | 73-75 | 70-75 | - | 66-52 | 62-53 | 59-54 | Japan | 80-100 | 63-73 | 52-66 | - | 75-72 | 95-85 | Kina | 83-98 | 78-94 | 53-62 | 72-75 | - | 61-49 | Kanada | 56-69 | 49-68 | 54-59 | 85-95 | 49-61 | - | |
Bordtennis
Boxning
Lätt flugvikt
- Domenic Figliomeni
- Första omgången — Förlorade mot Beibis Mendoza (Colombia) på poäng (1-12)
Bantamvikt
Fjädervikt
- Casey Patton
- Första omgången — Förlorade mot Phillip Ndou (Sydafrika)
Lättvikt
- Michael Strange
- Första omgången — Besegrade Francisco Martínez Ruíz (Mexiko), 15-1
- Andra omgången — Besegrade Mekhak Ghazaryan (Armenien), 16-7
- Kvartsfinal — Förlorade mot Tontcho Tontchev (Bulgarien), 10-16
Lätt weltervikt
- Phillip Boudreault
- Första omgången — Besegrade Haji Matumla (Tanzania), 16-12
- Andra omgången — Förlorade mot Eduard Zakharov (Russia), 9-11
Weltervikt
- Hercules Kyvelos
- Första omgången — Förlorade mot Kamel Chater (Tunisien), 4-4 vann med tie break
Lätt mellanvikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
- Troy Amos-Ross
- Första omgången — Besegrade Roland Raforme (Seychellerna), knock-out
- Andra omgången — Besegrade Paul Mbongo (Kamerun), 7-3
- Kvartsfinal — Förlorade mot Vasilij Dzjirov (Kazakstan), 8-14
Tungvikt
- David Defiagbon → Silver
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Ahmed Omar (Kenya), 15-4
- Kvartsfinal — Besegrade Christophe Mendy (Frankrike)
- Semifinal — Besegrade Nate Jones (USA), 16-10
- Final — Förlorade mot Félix Savón (Kuba), 2-20
Supertungvikt
- Jean-François Bergeron
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Förlorade mot Attila Levin (Sverige)
Brottning
Bågskytte
Herrarnas individuella
Herrarnas lagtävling
- Robitaille, Rusnov och Sally - åttondelsfinal, 15:e plats (0-1)
Cykling
Landsväg
Herrarnas tempolopp
- Eric Wolhberg
- Final — 1:10:36 (→ 26:e plats)
Damernas linjelopp
- Susan Palmer
- Final — 02:37:06 (→ 10:e plats)
- Linda Jackson
- Final — fullföljde inte (→ ingen notering)
Damernas tempolopp
- Linda Jackson
- Final — 38:50 (→ 9:e plats)
Bana
Herrarnas poänglopp
- Brian Walton
- Final — 29 poäng (→ Silver)
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Warren Sallenback
- Final — 2:29:57 (→ 13:e plats)
- Andreas Hestler
- Final — 2:46:45 (→ 31:e plats)
Damernas terränglopp
- Lesley Tomlinson
- Final — 2:01,04 (→ 13:e plats)
Friidrott
Herrarnas 100 meter
- Donovan Bailey
- Heat — 10,24
- Kvartsfinal — 10,05
- Semifinal — 10.00
- Final — 9,84 (→ Guld och världsrekord)
- Bruny Surin
- Heat — 10,18
- Kvartsfinal — 10,13
- Semifinal — 10,13 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 200 meter
- O'Brian Gibbons
- Heat — 20.79
- Kvartsfinal — startade inte (→ gick inte vidare)
- Peter Ogilvie
- Heat — 22.00 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 1 500 meter
- Graham Hood
- Heat — did not finish (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
- Jeff Schiebler
- Heat — 29:47.79 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Peter Fonseca
- Final — 2:17,28 (→ 21:e plats)
- Carey Nelson
- Final — 2:19,39 (→ 35:e plats)
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 3 000 meter hinder
- Joël Bourgeois
- Heat — 8:28.14
- Semifinal — 8:31,45 (→ gick inte vidare)
Herrarnas längdhopp
- Richard Duncan
- Kval — 7,61m (→ gick inte vidare)
Herrarnas diskuskastning
- Jason Tunks
- Kval — 55,58m (→ gick inte vidare)
Herrarnas höjdhopp
- Charles Lefrançois
- Kval — 2,26m (→ gick inte vidare)
Herrarnas tiokamp
- Michael Smith
- Final — 8271 poäng (→ 13:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Tim Berrett — 3:51:28 (→ 10:e plats)
Damernas 400 meter häck
- Rosey Edeh
- Kval — 55,64
- Semifinal — 54,49
- Final — 54,39 (→ 6:e plats)
Damernas längdhopp
- Nicole Devonish
- Kval — 5.74m (→ gick inte vidare)
Damernas sjukamp
- Catherine Bond-Mills
- Final — 5235 poäng (→ 25:e plats)
Damernas maraton
- Danuta Bartoszek — 2:37,06 (→ 32:e plats)
- May Allison — 2:44,38 (→ 52:e plats)
Damernas 10 kilometer gång
- Janice McCaffrey — 45:47 (→ 25:e plats)
- Tina Poitras — 46:51 (→ 32:e plats)
Fäktning
Herrarnas värja
- Jean-Marc Chouinard
- Danek Nowosielski
- James Ransom
Herrarnas värja, lag
- Jean-Marc Chouinard, Danek Nowosielski, James Ransom
Herrarnas sabel
- Jean-Paul Banos
- Tony Plourde
- Jean-Marie Banos
Herrarnas sabel, lag
- Jean-Marie Banos, Jean-Paul Banos, Tony Plourde, Evens Gravel
Gymnastik
Judo
Herrarnas extra lättvikt (-60 kg)
Herrarnas halv lättvikt (-65 kg)
Herrarnas halv mellanvikt (-78 kg)
Herrarnas mellanvikt (-86 kg)
Herrarnas halv tungvikt (-95 kg)
Damernas extra lättvikt (-48 kg)
Damernas halv lättvikt (-52 kg)
Damernas lättvikt (-56 kg)
Damernas halv mellanvikt (-61 kg)
Damernas halv tungvikt (-72 kg)
Damernas tungvikt (+72 kg)
Kanotsport
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Philippe Comtois
- Kval — 357,75
- Semifinal — 193,53 (→ gick inte vidare, 16:e plats)
- David Bédard
- Kval — 342,33 (→ gick inte vidare, 19:e plats)
- Damernas 3 m
- Annie Pelletier
- Kval — 236,58
- Semifinal — 218,76
- final — 290,88 (→ Brons)
- Eryn Bulmer
- Kval — 226,74 (→ gick inte vidare, 21:a plats)
- Damernas 10 m
- Paige Gordon
- Kval — 242,13 (→ gick inte vidare, 21:a plats)
- Anne Montminy
- Kval — 229,32 (→ gick inte vidare, 24:e plats)
Softboll
- Grundomgång
Tennis
Herrdubbel
- Grant Connell och Daniel Nestor
- Första omgången — Besegrade Ján Krošlák och Karol Kučera (Slovakien) 6-3, 6-3
- Andra omgången — Förlorade mot Neil Broad och Tim Henman (Storbritannien) 6-7, 6-4, 4-6
Damsingel
- Patricia Hy-Boulais
- Första omgången — Besegrade Rita Grande (Italien) 6-4 6-4
- Andra omgången — Förlorade mot Monica Seles (USA) 3-6 2-6
Referenser
- ^ ”Canada at the 1996 Atlanta Summer Games” (på engelska). Sports-reference.com. Arkiverad från originalet den 14 september 2011. https://web.archive.org/web/20110914184644/http://www.sports-reference.com/olympics/countries/CAN/summer/1996/. Läst 5 februari 2012.