2013-2014  Albania U21[*] 4 (1)
2016-  Kosovo 51 (26)
* Apariții și goluri pentru echipa de club doar în cadrul campionatului intern
Modifică date / text Consultați documentația formatului

Vedat Muriqi (n. 24 aprilie 1994) este un fotbalist profesionist kosovar care joacă pe postul de atacant pentru clubul spaniol RCD Mallorca și echipa națională a Kosovoului.

Primii ani

Muriqi s-a născut în Prizren, Iugoslavia din părinți albanezi kosovari. El deține pașapoarte kosovare, albaneze și turce.[3]

Cariera pe echipe

Teuta Durrës

La 14 ianuarie 2013, după ce a impresionat într-un meci amical, Muriqi a semnat un contract pe un an și jumătate cu echipa Teuta Durrës din Superliga Albaniei.[4] La 23 februarie, a debutat într-un meci oficial pentru Tirana, intrând în repriza secundă a optimilor din Superliga Albaniei.[5]

Împrumutul la Besa Kavajë

La 4 ianuarie 2014, Muriqi a fost împrumutat timp de cinci luni la echipa Besa Kavajë din Superliga Albaniei. El a jucat primul său meci pentru noul său club la 1 februarie, în meciul de campionat cu Laçi, în care a intrat în minutul 46 și a marcat golul egalizator în ultimul minut al partidei care sa terminat cu scorul de 2-2.[6]

Giresunspor

La 18 august 2014, Muriqi a semnat cu Giresunspor din al doilea eșalon turc.[7] La 14 septembrie 2014, a debutat într-o înfrângere acasă scor 0-1 cu Adana Demirspor, după ce a intrat în minutul 78 în locul lui David Solomon Abwo.

Gençlerbirliği

La 31 mai 2016, Muriqi a semnat cu echipa Gençlerbirliği din Süper Lig.[8] A debutat pentru echipă în campionat pe 21 august 2016, într-o victorie scor 2-0 pe teren propriu împotriva lui Gaziantepspor, după ce a intrat în minutul 64 în locul lui Cosmin Matei.

Çaykur Rizespor

La 11 ianuarie 2018, Muriqi a semnat cu Çaykur Rizespor din al doilea eșalon turc.[9][10] La 21 ianuarie 2018, el și-a făcut debutul într-un meci împotriva lui Manisaspor, fiind titular și înscriind două goluri în victoria din deplasare, scor 0-3.[11]

Cariera la națională

Albania

Sub-21

La 15 octombrie 2013, Muriqi și-a făcut debutul pentru Albania U21 într-un meci contând pentru calificările la Campionatul European din 2015 împotriva Bosniei și Herțegovinei U21, după ce a intrat în minutul 46 în locul lui Herolind Shala.[12]

Kosovo

Sub-21

În iunie 2013. Muriqi a fost chemat la naționala U21 a Kosovoului pentru Cupa de tineret Valais 2013.[13] La 12 iunie 2013, a debutat la națională în meciul cu Ghana U20 după ce a fost numit titular și a înscris un gol în minutul 41.

Seniori

La 30 august 2016, Muriqi a fost convocat de Kosovo pentru un meci de calificare la Campionatul Mondial din 2018 împotriva Finlandei.[14] La 11 iunie 2017, el și-a făcut debutul pentru Kosovo într-un meci de calificare la Campionatul Mondial din 2018 împotriva Ucrainei, în care a fost titular.