Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Grand Prix Jury
Srebrny Niedźwiedź – Nagroda Grand Prix Jury (niem. Silberner Bär/Großer Preis der Jury) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie jednemu z filmów fabularnych w konkursie głównym. Statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia otrzymuje reżyser zwycięskiego filmu.
Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 1965 i jest uważana za drugą najbardziej prestiżową nagrodę na festiwalu. Początkowo nosiła nazwę Nagroda Specjalna Jury. W 2000 na pięćdziesięciolecie Berlinale nazwa została zmieniona na Grand Prix Jury. Jej odpowiednikiem jest Wielka Nagroda Jury przyznawana na MFF w Wenecji oraz Grand Prix na MFF w Cannes.
Nagrodę otrzymało dotychczas troje polskich reżyserów: Roman Polański za Wstręt (1965), Wojciech Marczewski za Dreszcze (1982) i Małgorzata Szumowska za Twarz (2018).
Laureaci
Rok | Film | Reżyseria | Kraj pochodzenia | |
---|---|---|---|---|
2023 | Czerwone niebo (Roter Himmel) | Christian Petzold | Niemcy | |
2022 | Film powieściowy (소설가의 영화 / Soseolgaui Yeonghwa) | Hong Sang-soo | Korea Południowa | |
2021 | W pętli ryzyka i fantazji (偶然と想像 / Gūzen to sōzō) | Ryūsuke Hamaguchi | Japonia | |
2020 | Nigdy, rzadko, czasami, zawsze (Never Rarely Sometimes Always) | Eliza Hittman | Stany Zjednoczone | |
2019 | Dzięki Bogu (Grâce à Dieu) | François Ozon | Francja | |
2018 | Twarz | Małgorzata Szumowska | Polska | |
2017 | Félicité | Alain Gomis | Senegal | |
2016 | Śmierć w Sarajewie (Smrt u Sarajevu) | Danis Tanović | Bośnia i Hercegowina | |
2015 | El Club | Pablo Larraín | Chile | |
2014 | Grand Budapest Hotel (The Grand Budapest Hotel) | Wes Anderson | Stany Zjednoczone | |
2013 | Senada (Epizoda u životu berača željeza) | Danis Tanović | Bośnia i Hercegowina | |
2012 | To tylko wiatr (Csak a szél) | Benedek Fliegauf | Węgry | |
2011 | Koń turyński (A torinói ló) | Béla Tarr | Węgry | |
2010 | Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę (Eu când vreau să fluier, fluier) | Florin Șerban | Rumunia | |
2009 | Wszyscy inni (Alle Anderen) | Maren Ade | Niemcy | |
Gigante | Adrián Biniez | Urugwaj | ||
2008 | Zwykła procedura operacyjna (Standard Operating Procedure) | Errol Morris | Stany Zjednoczone | |
2007 | Inny (El otro) | Ariel Rotter | Argentyna | |
2006 | Na spalonym (آفساید / Offside) | Dżafar Panahi | Iran | |
Telenowela (En soap) | Pernille Fischer Christensen | Dania | ||
2005 | Paw (孔雀 / Kong que) | Gu Changwei | Chiny | |
2004 | Paszport do raju (El abrazo partido) | Daniel Burman | Argentyna | |
2003 | Adaptacja (Adaptation) | Spike Jonze | Stany Zjednoczone | |
2002 | Na półpiętrze (Halbe Treppe) | Andreas Dresen | Niemcy | |
2001 | Rower z Pekinu (十七岁的单车 / Shiqi sui de danche) | Wang Xiaoshuai | Chiny | |
2000 | Droga do domu (我的父亲母亲 / Wo de fu qin mu qin) | Zhang Yimou | Chiny | |
1999 | Mifune (Mifunes sidste sang) | Søren Kragh-Jacobsen | Dania | |
1998 | Fakty i akty (Wag the Dog) | Barry Levinson | Stany Zjednoczone | |
1997 | Rzeka (河流 / He liu) | Tsai Ming-liang | Tajwan | |
1996 | Życie jest piękne (Lust och fägring stor) | Bo Widerberg | Szwecja | |
1995 | Dym (Smoke) | Wayne Wang | Stany Zjednoczone | |
1994 | Truskawki i czekolada (Fresa y chocolate) | Tomás Gutiérrez Alea i Juan Carlos Tabío | Kuba | |
1993 | Arizona Dream | Emir Kusturica | Stany Zjednoczone | |
1992 | Kochana Emmo, droga Böbe (Édes Emma, drága Böbe – vázlatok, aktok) | István Szabó | Węgry | |
1991 | Wyrok (La condanna) | Marco Bellocchio | Włochy | |
Szatan (Сатана / Satana) | Wiktor Aristow | ZSRR | ||
1990 | Syndrom asteniczny (Астенический синдром / Astieniczeskij sindrom) | Kira Muratowa | ZSRR | |
1989 | Wieczorny dzwon (晚钟 / Wan zhong) | Wu Ziniu | Chiny | |
1988 | Komisarz (Комиссар / Komissar) | Aleksandr Askoldow | ZSRR | |
1987 | Morze i trucizna (海と毒薬 / Umi to dokuyaku) | Kei Kumai | Japonia | |
1986 | Idźcie, ofiara spełniona (La messa è finita) | Nanni Moretti | Włochy | |
1985 | Płatki, kwiaty, wieńce (Szirmok, virágok, koszorúk) | László Lugossy | Węgry | |
1984 | Mała brudna wojna (No habrá más penas ni olvido) | Héctor Olivera | Argentyna | |
1983 | Sezon w Hakkari (Hakkâri'de Bir Mevsim) | Erden Kıral | Turcja | |
1982 | Dreszcze | Wojciech Marczewski | Polska | |
1981 | W poszukiwaniu głodu (আকালের সন্ধানে / Akaler Sandhane) | Mrinal Sen | Indie | |
1980 | Proszę o azyl (Chiedo asilo) | Marco Ferreri | Włochy | |
1979 | Dlaczego Aleksandria? (إسكندرية ليه / Iskanderija... lih?) | Youssef Chahine | Egipt | |
1978 | Upadek (A Queda) | Ruy Guerra i Nelson Xavier | Brazylia | |
1977 | Prawdopodobnie diabeł (Le diable probablement) | Robert Bresson | Francja | |
1976 | Canoa | Felipe Cazals | Meksyk | |
1975 | Dupont Lajoie | Yves Boisset | Francja | |
Overlord | Stuart Cooper | Wielka Brytania | ||
1974 | Zegarmistrz od świętego Pawła (L'horloger de Saint-Paul) | Bertrand Tavernier | Francja | |
1973 | Nie ma dymu bez ognia (Il n'y a pas de fumée sans feu) | André Cayatte | Francja | |
1972 | Szpital (The Hospital) | Arthur Hiller | Stany Zjednoczone | |
1971 | Dekameron (Il decameron) | Pier Paolo Pasolini | Włochy | |
1969-1970 | Nagrody nie przyznano. | |||
1968 | Bezbronna niewinność (Невиност без заштите / Nevinost bez zaštite) | Dušan Makavejev | Jugosławia | |
Znaki życia (Lebenszeichen) | Werner Herzog | Niemcy | ||
Coś jak miłość (Come l’amore) | Enzo Muzii | Włochy | ||
1967 | Jak co roku (Alle Jahre wieder) | Ulrich Schamoni | RFN | |
Kolekcjonerka (La collectionneuse) | Éric Rohmer | Francja | ||
1966 | Obława (Jakten) | Yngve Gamlin | Szwecja | |
Czas ochronny na lisy (Schonzeit für Füchse) | Peter Schamoni | RFN | ||
1965 | Szczęście (Le bonheur) | Agnès Varda | Francja | |
Wstręt (Repulsion) | Roman Polański | Wielka Brytania |
Linki zewnętrzne
- Strona festiwalu (ang.)
- p
- d
- e
- p
- d
- e
1960-1979 |
|
---|---|
1980-1999 |
|
2000-2019 |
|
2020- |
|