NM i friidrett 1967
Norgesmesterskapet i friidrett 1967 bestod av flere arrangementer som i 1967 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Lerkendal stadion i Trondheim 11.–13. august. Arrangør var Trondheim & Omegn Friidrettskrets.[1][2] Kongepokalvinnere var Kjellfred Weum og Anne Lise Wærness.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1967 – Kodal 8. mars
- Stafetter – Tønsberg 27. august
- NM i mangekamp 1967 – Lillestrøm 25. juni og Arna 26.–27. august
- 25 km landeveisløp – Sætre i Hurum 26. juni
- Maraton – Tønsberg 27. august
- Terrengløp – Bergen 30. april (3 km) og Fredrikstad 30. april (1/2/8 km)
- Skogsløp – Bryne 15. oktober
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kirsten Røthe | IL i BUL | 12.2 |
02 | Sidsel Kjellås | IL i BUL | 12.5 |
03 | Inger Stensvold | Ready | 12.7 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 24.9 |
02 | Tove Bakkejord | Narvik | 25.2 |
03 | Birgit Olsen | Kristiansund | 25.7 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 56.5 |
02 | Tove Bakkejord | Narvik | 57.1 |
03 | Birgit Olsen | Kristiansund | 57.5 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 2:08.7 |
02 | Kari Høgseth | IL Tyrving | 2:15.1 |
03 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 2:16.2 |
1 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Berit Berthelsen | IL Tyrving | 3:02 |
02 | Britt Krohg-Sørensen | IL Tyrving | 3:04 |
03 | Oddbjørg Helstad | Veldre | 3:07 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kirsten Røthe | IL i BUL | 11.5 |
02 | Sidsel Kjellås | IL i BUL | 11.6 |
03 | Reidun Corneliussen | Oslo IL | 11.9 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Unni Helland Åse Berge Sidsel Kjellås Kirsten Røthe | IL i BUL | 49.0 |
02 | Elisabeth Magnus Grethe Halvorsen Wenche Nystad Inger Stensvold | IF Ready | 49.9 |
03 | Kari Setsaas Britt Kjersti Evensen Birgit Jenssen Anne Lise Wærness | SK Freidig | 50.1 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Solveig Moen | Steinkjer FIK | 5.67 |
02 | Reidun Corneliussen | Oslo IL | 5.58 |
03 | Tove Bakkejord | Narvik | 5.57 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Anne Lise Wærness | SK Freidig | 1.70 |
02 | Randi Før | Vestre Slidre | 1.55 |
03 | Birgit Olsen | Kristiansund | 1.50 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Sjultangen | Kragerø IF | 13.47 |
02 | Else Opsahl | Ull-Kisa | 11.82 |
03 | Astrid Willersrud | Ull-Kisa | 11.14 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Karen Fladset | Vestar | 38.24 |
02 | Astrid Willersrud | Ull-Kisa | 36.40 |
03 | Inger Johanne Johansen | Stein | 35.98 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Inger Lise Fallo | IL i BUL | 40.88 |
02 | Astrid Skei | Vestar | 38.40 |
03 | Eirin Windhoel | Oslo IL | 38.32 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 10.5 |
02 | Nils Petter Guldseth | Ranheim IL | 10.8 |
03 | Kjell Brenne | Ørsta | 10.9 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Richard Simonsen | Vestar | 21.4 |
02 | Ole Bernt Skarstein | Stålkameratene | 21.6 |
03 | Jostein Førland | Stavanger | 21.8 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Richard Simonsen | Vestar | 47.7 |
02 | Arne Svare | Stjørdals-Blink | 48.6 |
03 | Steinar Mo | Ulvungen | 48.7 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Brustad | IL i BUL | 1:50.2 |
02 | Konrad Ystborg | IK Tjalve | 1:50.6 |
03 | Odd Bratland | Namsen | 1:50.6 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Arne Kvalheim | IK Tjalve | 3:44.5 |
02 | Bjørn Husby | Strindheim IL | 3:45.9 |
03 | Terje Schrøder-Nielsen | IK Tjalve | 3:47.6 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | IL i BUL | 14:10.2 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 14:11.0 |
03 | Inge Lundeby | Vaaler | 14:11.6 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Helland | IL i BUL | 29:32.0 |
02 | Odd Fuglem | Selbustrand | 29:32.2 |
03 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 30:13.0 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per Arild Bølla | Vaaler | 1:21:42 |
02 | Ivar Malerud | Njaal | 1:22:04 |
03 | Torfinn Løke | Runar | 1:22:08 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Harald Bjerge | Halden IL | 2:30:29 |
02 | Per Amdal | Frol | 2:32:53 |
03 | Roar Wilhelmsen | Hokåsen | 2:34:07 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Voje | Gjerpen IF | |
02 | Knut Brustad | BUL | 5:38 |
03 | Magne Bjørdal | Tjalve | 5:39 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Inge Lundeby | Oslo-Studentene | 11:57 |
02 | Ivar Isaksen | Oslo-Studentene | 12:10 |
03 | Thor Solberg | TIF Viking | 12:14 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Odd Fuglem | Selbustrand | 23:45 |
02 | Bjarne Sletten | Larvik Turn | 23:45 |
03 | Tor Tjørnhom | Oslo-Studentene | 23:46 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Tor Tjørnhom | Oslo-Studentene | 1:12:32 |
02 | Harald Ødegård | Oslo-Studentene | 1:13:18 |
03 | Magnar Lundemo | Varden | 1:13:55 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Kjellfred Weum | IL i BUL | 14.0 |
02 | Håkon Fimland | Tambarskjelvar | 14.2 |
03 | Ragnar Moland | Urædd | 14.5 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | John Skjelvaag | TIF Viking | 53.0 |
02 | Svein Knut Granum | Krødsherad | 53.4 |
03 | Ragnar Moland | Urædd | 53.6 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Thor Solberg | TIF Viking | 8:49.8 |
02 | Arne Risa | IL Gular | 8:52.8 |
03 | Jørn Haugen | NLHI | 9:00.6 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Moe Carl-Fredrik Bunæs Svein Lilleberg Arne Eikås | IK Tjalve | 42.3 |
02 | Ivar Hjelsvold Leiv Moksnes Asbjørn Moen Bjørn Berg | Stjørdals-Blink | 42.6 |
03 | Børje Dahl Per Jørgensen Odd Bergh Leif Hage | SK Freidig | 42.8 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Leiv Moksnes Asbjørn Moen Bjørn Berg Arne Svare | Stjørdals-Blink | 3:15.2 |
02 | Arne Galgerud Arne Kvalheim Konrad Ystborg Arne Eikås | IK Tjalve | 3:17.1 |
03 | Odd Hyrum Stein Tagge Jan Gulbrandsen Stein Ingvaldsen | SK Vidar | 3:17.2 |
Ny norsk rekord.
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Magne Bjørdahl Konrad Ystborg Terje Schrøder-Nielsen Arne Kvalheim | IK Tjalve | 15:18.8 |
02 | IL Gular | 15:30.8 | |
03 | Oslostudentenes IK | 15:32.4 |
Ny norsk og nordisk rekord.
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Leiv Moksnes Asbjørn Moen Bjørn Berg Arne Svare[4] | Stjørdals-Blink | 1:56.6 |
02 | IK Tjalve | 1:56.8 | |
03 | Ranheim IL | 1:57.0 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Søgne | 7.23 |
02 | Terje Haugland | Haugesund IL | 7.22 |
03 | Thor A. Tangen | Stabæk | 7.07 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjarte Holmeide | Tingvoll | 1.95 |
02 | Stein Sletten | IL Gular | 1.95 |
03 | Svein Lauritzen | IL Tyrving | 1.95 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kjell A. Paulsen | Oslostudentenes IK | 15.63 |
02 | Odd Bergh | SK Freidig | 15.58 |
03 | Martin Jensen | IL i BUL | 15.07 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Morstøl | Rauma | 4.20 |
02 | Rolf Schrøen | SK Freidig | 4.00 |
03 | Ivar Bredholt | Rakkestad | 4.00 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Harald Lorentzen | IL Stein | 18.02 |
02 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 17.66 |
03 | Stein Haugen | IL i BUL | 15.53 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Harald Lorentzen | IL Stein | 53.68 |
02 | Stein Haugen | IL i BUL | 53.22 |
03 | Tormod Lislerud | Ski IL | 50.08 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Os | IL Tyrving | 78.32 |
02 | Jan Pedersen | Trond | 75.08 |
03 | Willy Rasmussen | IK Tjalve | 73.66 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Lothe | TIF Viking | 62.88 |
02 | Oddvar Krogh | Sarpsborg IL | 58.20 |
03 | Magne Føleide | Florø | 57.78 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
- ^ «Resultater fra NM i friidrett», Rogalands Avis 14. august 1967, s. 7.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Einar Munthe-Kaas (red.) Sportsboken 1967, s. 207-11. Norsk Kunstforlag.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1967