Wolfin palkinto
Wolfin palkinto on israelilaisen Wolfin säätiön vuodesta 1978 lähtien jakama tiede- ja taidepalkinto. Palkinto jaetaan joka vuosi kuudessa eri kategoriassa: fysiikassa, kemiassa, lääketieteessä, maataloustieteessä, matematiikassa ja taiteessa. Taiteen palkintoa kierrätetään vuosittain arkkitehtuurin, musiikin, maalaustaiteen ja kuvanveiston välillä. Wolfin palkinnon arvo on sata tuhatta Yhdysvaltain dollaria.
Palkinnon jakava Wolfin säätiö on saksalaissyntyisen keksijän ja Kuuban entisen Israelin suurlähettilään Richard Wolfin perustama.
Maatalouspalkinnon saajat
vuosi | nimi | maa[1] |
---|---|---|
1978 | George F. Sprague | Yhdysvallat |
John Charles Walker | Yhdysvallat | |
1979 | Jay L. Lush | Yhdysvallat |
Kenneth Blaxter | Britannia | |
1980 | Karl Maramorosch | Puola / Yhdysvallat |
1981 | John O. Almquist | Yhdysvallat |
Henry A. Lardy | Yhdysvallat | |
Glenn W. Salisbury | Yhdysvallat | |
1982 | Wendell L. Roelofs | Yhdysvallat |
1983/4 | Don Kirkham | Yhdysvallat |
Cornelis T. de Wit | Alankomaat | |
1984/5 | Robert H. Burris | Yhdysvallat |
1986 | Ralph Riley | Britannia |
Ernest R. Sears | Yhdysvallat | |
1987 | Theodor O. Diener | Yhdysvallat |
1988 | Ernest John Christopher Polge | Britannia |
Charles Thibault | Ranska | |
1989 | Peter M. Biggs | Britannia |
Michael Elliott | Britannia | |
1990 | Jozef Stefaan Schell | Belgia |
1991 | Shang-Fa Yang | Kiinan tasavalta / Yhdysvallat |
1993 | John E. Casida | Yhdysvallat |
1994/5 | Perry L. Adkisson | Yhdysvallat |
Carl B. Huffaker | Yhdysvallat | |
1995/6 | Morris Schnitzer | Kanada |
Frank J. Stevenson | Yhdysvallat | |
1996/7 | Neal L. First | Yhdysvallat |
1998 | Ilan Chet | Israel |
Baldur R. Stefansson | Kanada | |
2000 | Gurdev Khush | Intia |
2001 | Roger N. Beachy | Yhdysvallat |
James E. Womack | Yhdysvallat | |
2002/3 | R. Michael Roberts | Britannia / Yhdysvallat |
Fuller W. Bazer | Yhdysvallat | |
2004 | Yuan Longping | Kiina |
Steven D. Tanksley | Yhdysvallat | |
2006/7 | Ronald L. Phillips | Yhdysvallat |
Michel A. J. Georges | Belgia | |
2008 | John A. Pickett | Britannia |
James H. Tumlinson | Yhdysvallat | |
W. Joe Lewis | Yhdysvallat | |
2010 | David Baulcombe | Britannia |
2011 | Harris A. Lewin | Yhdysvallat |
James R. Cook | Yhdysvallat | |
2013 | Joachim Messing | Yhdysvallat / Saksa |
Jared Diamond | Yhdysvallat | |
2014 | Jorge Dubcovsky | Yhdysvallat |
Leif Andersson | Ruotsi | |
2015 | Linda J. Saif | Yhdysvallat |
2016 | Trudy Mackay | Britannia |
2018 | Gene Robinson | Yhdysvallat |
2019 | David Zilberman | Yhdysvallat |
2020 | Caroline Dean | Yhdistynyt kuningaskunta |
2022 | Pamela Ronald | Yhdysvallat |
2023 | Martinus van Genuchten | Alankomaat |
Taidepalkinnon saajat
Kemian palkinnon saajat
vuosi | saaja | maa[1] |
---|---|---|
1978 | Carl Djerassi | Yhdysvallat |
1979 | Herman Mark | Itävalta / Yhdysvallat |
1980 | Henry Eyring | Meksiko / Yhdysvallat |
1981 | Joseph Chatt | Britannia |
1982 | John Charles Polanyi | Kanada |
George C. Pimentel | Yhdysvallat | |
1983/4 | Herbert S. Gutowsky | Yhdysvallat |
Harden M. McConnell | Yhdysvallat | |
John S. Waugh | Yhdysvallat | |
1984/5 | Rudolph A. Marcus | Kanada / Yhdysvallat |
1986 | Elias James Corey | Yhdysvallat |
Albert Eschenmoser | Sveitsi | |
1987 | David C. Phillips | Britannia |
David M. Blow | ||
1988 | Joshua Jortner | Israel |
Raphael David Levine | ||
1989 | Duilio Arigoni | Sveitsi |
Alan R. Battersby | Britannia | |
1991 | Richard R. Ernst | Sveitsi |
Alexander Pines | Rhodesia / Yhdysvallat | |
1992 | John Pople | Britannia |
1993 | Ahmed Hassan Zewail | Egypti / Yhdysvallat |
1994/5 | Richard Lerner | Yhdysvallat |
Peter Schultz | ||
1995/6 | Gilbert Stork | Yhdysvallat |
Samuel J. Danishefsky | ||
1998 | Gerhard Ertl | Saksa |
Gabor A. Somorjai | Unkari | |
1999 | Raymond U. Lemieux | Kanada |
2000 | Frank Albert Cotton | Yhdysvallat |
2001 | Henri B. Kagan | Ranska |
Ryōji Noyori | Japani | |
K. Barry Sharpless | Yhdysvallat | |
2004 | Harry B. Gray | Yhdysvallat |
2005 | Richard N. Zare | Yhdysvallat |
2006/7 | Ada Yonath | Israel |
George Feher | Yhdysvallat | |
2008 | William E. Moerner | Yhdysvallat |
Allen J. Bard | ||
2011 | Stuart A. Rice | Yhdysvallat |
Ching W. Tang | Yhdysvallat | |
Krzysztof Matyjaszewski | Puola / Yhdysvallat | |
2012 | A. Paul Alivisatos | Yhdysvallat |
Charles M. Lieber | Yhdysvallat | |
2013 | Robert S. Langer | Yhdysvallat |
2014 | Chi-Huey Wong | Yhdysvallat |
2016 | Kyriacos Costa Nicolaou | Kypros/ Yhdysvallat |
Stuart Schreiber | Yhdysvallat | |
2017 | Robert Bergman | Yhdysvallat |
2018 | Makoto Fujita | Japani |
Omar Yaghi | Jordania/ Yhdysvallat | |
2019 | John F. Hartwig | Yhdysvallat |
Stephen L. Buchwald | Yhdysvallat | |
2021 | Meir Lahav | Israel |
Leslie Leiserowitz | Israel | |
2022 | Bonnie Bassler | Yhdysvallat |
Carolyn Bertozzi | Yhdysvallat | |
Benjamin F. Cravatt | Yhdysvallat | |
2023 | Chuan He | Kiina/ Yhdysvallat |
Hiroaki Suga | Japani | |
Jeffery W. Kelly | Yhdysvallat |
Matematiikka-palkinnon saajat
Lääketieteen palkinnon saajat
Fysiikan palkinnon saajat
Lähteet
- ↑ a b c d e f The Wolf Prize: Laureates Wolf Foundation. Viitattu 30.4.2024. (englanniksi)
- ↑ Charles Fefferman Winner of Wolf Prize in Mathematics – 2017 (Arkistoitu – Internet Archive)
Aiheesta muualla
- Wolfin säätiön kotisivut (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)