2024 Australian Open – Girls' singles
Girls' singles | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2024 Australian Open | |||||||||||||||||||||
Final | |||||||||||||||||||||
Champion | Renáta Jamrichová | ||||||||||||||||||||
Runner-up | Emerson Jones | ||||||||||||||||||||
Score | 6–4, 6–1 | ||||||||||||||||||||
Events | |||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||
|
2024 tennis event results
Renáta Jamrichová defeated Emerson Jones in the final, 6–4, 6–1 to win the girls' singles tennis title at the 2024 Australian Open.
Alina Korneeva was the reigning champion,[1] but decided to participate in the women's singles qualifying instead. She qualified for the main draw, where she lost to Beatriz Haddad Maia in the second round.
Seeds
- 01. Renáta Jamrichová (champion)
- 02. Sara Saito (quarterfinals)
- 03. Kaitlin Quevedo (first round)
- 04. Hannah Klugman (third round)
- 05. Tereza Valentová (first round)
- 06. Emerson Jones (final)
- 07. Alena Kovačková (second round)
- 08. Iva Jovic (first round)
- 09. Tyra Caterina Grant (third round)
- 10. Ena Koike (semifinals)
- 11. Charo Esquiva Bañuls (first round)
- 12. Mingge Xu (quarterfinals)
- 13. Teodora Kostović (second round)
- 14. Wakana Sonobe (first round)
- 15. Vlada Mincheva (quarterfinals)
- 16. Iva Ivanova (semifinals)
Click on the seed number of a player to go to their draw section.
Draw
Key
- Q = Qualifier
- WC = Wild card
- LL = Lucky loser
- Alt = Alternate
- SE = Special exempt
- PR = Protected ranking
- ITF = ITF entry
- JE = Junior exempt
- w/o = Walkover
- r = Retired
- d = Defaulted
- SR = Special ranking
Finals
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||||||||||||
1 | Renáta Jamrichová | 6 | 6 | |||||||||||||||||
WC | Ksenia Efremova | 2 | 1 | |||||||||||||||||
1 | Renáta Jamrichová | 6 | 2 | 6 | ||||||||||||||||
10 | Ena Koike | 4 | 6 | 3 | ||||||||||||||||
15 | Vlada Mincheva | 66 | 0 | |||||||||||||||||
10 | Ena Koike | 78 | 6 | |||||||||||||||||
1 | Renáta Jamrichová | 6 | 6 | |||||||||||||||||
6 | Emerson Jones | 4 | 1 | |||||||||||||||||
12 | Mingge Xu | 4 | 3 | |||||||||||||||||
16 | Iva Ivanova | 6 | 6 | |||||||||||||||||
16 | Iva Ivanova | 4 | 1 | |||||||||||||||||
6 | Emerson Jones | 6 | 6 | |||||||||||||||||
6 | Emerson Jones | 3 | 6 | 6 | ||||||||||||||||
2 | Sara Saito | 6 | 1 | 1 |
Top half
Section 1
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
1 | Renáta Jamrichová | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Francesca Gandolfi | 0 | 2 | 1 | R Jamrichová | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Emily Sartz-Lunde | 1 | 2 | Y Konstantinova | 2 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Yoana Konstantinova | 6 | 6 | 1 | R Jamrichová | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Q | Isabelle Lacy | 77 | 6 | M Joint | 4 | 3 | |||||||||||||||||||||
Monika Stankiewicz | 63 | 1 | Q | I Lacy | 2 | 1 | |||||||||||||||||||||
Maya Joint | 78 | 2 | 6 | M Joint | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
14 | Wakana Sonobe | 66 | 6 | 2 | 1 | R Jamrichová | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
11 | Charo Esquiva Bañuls | 3 | 62 | WC | K Efremova | 2 | 1 | ||||||||||||||||||||
Q | Hephzibah Oluwadare | 6 | 77 | Q | H Oluwadare | 4 | 6 | 4 | |||||||||||||||||||
WC | Koharu Nishikawa | 2 | 2 | M Slama | 6 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||||
Mia Slama | 6 | 6 | M Slama | 4 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Hayu Kinoshita | 64 | 6 | 6 | WC | K Efremova | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Malak El Allami | 77 | 3 | 1 | H Kinoshita | 2 | 3 | |||||||||||||||||||||
WC | Ksenia Efremova | 77 | 6 | WC | K Efremova | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
5 | Tereza Valentová | 62 | 4 |
Section 2
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
4 | Hannah Klugman | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Antonia Vergara Rivera | 2 | 3 | 4 | H Klugman | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Noemi Basiletti | 7 | 2 | 5 | Q | A Subasic | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Q | Alana Subasic | 5 | 6 | 7 | 4 | H Klugman | 3 | 5 | |||||||||||||||||||
Kate Fakih | 6 | 2 | 6 | 15 | V Mincheva | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
Rositsa Dencheva | 4 | 6 | 1 | K Fakih | 1 | 63 | |||||||||||||||||||||
Yelyzaveta Kotliar | 2 | 4 | 15 | V Mincheva | 6 | 77 | |||||||||||||||||||||
15 | Vlada Mincheva | 6 | 6 | 15 | V Mincheva | 66 | 0 | ||||||||||||||||||||
10 | Ena Koike | 6 | 6 | 10 | E Koike | 78 | 6 | ||||||||||||||||||||
WC | Renee Alame | 2 | 4 | 10 | E Koike | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Rose Marie Nijkamp | 6 | 6 | RM Nijkamp | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Olivia Carneiro | 4 | 1 | 10 | E Koike | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
Yuliya Perapekhina | 6 | 6 | V Valdmannová | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||||
Gloriana Nahum | 4 | 6r | Y Perapekhina | 4 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Vendula Valdmannová | 1 | 7 | 6 | V Valdmannová | 6 | 6 | |||||||||||||||||||||
8 | Iva Jovic | 6 | 5 | 4 |
Bottom half
Section 3
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
7 | Alena Kovačková | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Luna María Cinalli | 2 | 3 | 7 | A Kovačková | 4 | 6 | 4 | ||||||||||||||||||||
WC | Kimiko Cooper | 0 | 2 | Q | L Nilsson | 6 | 1 | 6 | |||||||||||||||||||
Q | Lea Nilsson | 6 | 6 | Q | L Nilsson | 6 | 4 | 64 | |||||||||||||||||||
Vittoria Paganetti | 6 | 6 | 12 | M Xu | 3 | 6 | 710 | ||||||||||||||||||||
Alanis Hamilton | 2 | 4 | V Paganetti | 77 | 4 | 2 | |||||||||||||||||||||
Kristiana Sidorova | 6 | 2 | 3 | 12 | M Xu | 64 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
12 | Mingge Xu | 1 | 6 | 6 | 12 | M Xu | 4 | 3 | |||||||||||||||||||
16 | Iva Ivanova | 4 | 6 | 6 | 16 | I Ivanova | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Q | Laura Brunkel | 6 | 4 | 1 | 16 | I Ivanova | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Asylzhan Arystanbekova | 1 | 4 | WC | T Kokkinis | 4 | 1 | |||||||||||||||||||||
WC | Tahlia Kokkinis | 6 | 6 | 16 | I Ivanova | 7 | 4 | 6 | |||||||||||||||||||
Jang Ga-eul | 6 | 77 | Q | A Schuman | 5 | 6 | 4 | ||||||||||||||||||||
WC | Riko Kikawada | 4 | 63 | G-e Jang | 65 | 1 | |||||||||||||||||||||
Q | Aspen Schuman | 7 | 6 | Q | A Schuman | 77 | 6 | ||||||||||||||||||||
3 | Kaitlin Quevedo | 5 | 3 |
Section 4
First round | Second round | Third round | Quarterfinals | ||||||||||||||||||||||||
6 | Emerson Jones | 77 | 6 | ||||||||||||||||||||||||
Q | Daria Egorova | 65 | 4 | 6 | E Jones | 4 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
Mika Buchnik | 2 | 6 | 7 | M Buchnik | 6 | 3 | 4 | ||||||||||||||||||||
Ekaterina Perelygina | 6 | 4 | 5 | 6 | E Jones | 7 | 6 | ||||||||||||||||||||
Julie Paštiková | 6 | 6 | 9 | TC Grant | 5 | 3 | |||||||||||||||||||||
WC | Carolina Bohrer Martins | 0 | 4 | J Paštiková | 6 | 2 | 3 | ||||||||||||||||||||
Q | Reina Goto | 2 | 3 | 9 | TC Grant | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
9 | Tyra Caterina Grant | 6 | 6 | 6 | E Jones | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
13 | Teodora Kostović | 4 | 6 | 6 | 2 | S Saito | 6 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||
Elena Ruxandra Bertea | 6 | 3 | 4 | 13 | T Kostović | 1 | 2 | ||||||||||||||||||||
Julia Stusek | 4 | 3 | M Stojsavljevic | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||||
Mika Stojsavljevic | 6 | 6 | M Stojsavljevic | 2 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Joy de Zeeuw | 5 | 7 | 6 | 2 | S Saito | 6 | 6 | ||||||||||||||||||||
Elizara Yaneva | 7 | 5 | 4 | J de Zeeuw | 6 | 3 | 2 | ||||||||||||||||||||
WC | Giselle Isabella Guillen | 2 | 2 | 2 | S Saito | 3 | 6 | 6 | |||||||||||||||||||
2 | Sara Saito | 6 | 6 |
Qualifying
Seeds
- Shiho Tsujioka (qualifying competition)
- Isabelle Lacy (qualified)
- Sonja Zhiyenbayeva (first round)
- Gaia Maduzzi (first round)
- Hikari Yamamoto (qualifying competition)
- Aspen Schuman (qualified)
- Anna María Fedotova (first round)
- Gabia Paskauskas (first round)
- Victoria Milovanova (qualifying competition)
- Reina Goto (qualified)
- Zhang Junhan (qualifying competition)
- Lily Taylor (first round)
- Hephzibah Oluwadare (qualified)
- Daria Egorova (qualified)
- Sonja Zhenikhova (qualifying competition)
- Kamonwan Yodpetch (first round)
Qualifiers
- Hephzibah Oluwadare
- Isabelle Lacy
- Alana Subasic
- Reina Goto
- Daria Egorova
- Aspen Schuman
- Lea Nilsson
- Laura Brunkel
Draw
First qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
1 | Shiho Tsujioka | 6 | 6 | ||||||||||
Anna Linn Puls | 2 | 3 | |||||||||||
1 | Shiho Tsujioka | 63 | 4 | ||||||||||
13 | Hephzibah Oluwadare | 77 | 6 | ||||||||||
Maya Dutta | 4 | 1 | |||||||||||
13 | Hephzibah Oluwadare | 6 | 6 |
Second qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
2 | Isabelle Lacy | 6 | 6 | ||||||||||
Valentina Steiner | 0 | 1 | |||||||||||
2 | Isabelle Lacy | 5 | 7 | 7 | |||||||||
WC | Gabby Gregg | 7 | 5 | 5 | |||||||||
WC | Gabby Gregg | 77 | 610 | 6 | |||||||||
16 | Kamonwan Yodpetch | 64 | 712 | 3 |
Third qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
3 | Sonja Zhiyenbayeva | 3 | 6 | 4 | |||||||||
WC | Alana Subasic | 6 | 1 | 6 | |||||||||
WC | Alana Subasic | 6 | 6 | ||||||||||
15 | Sonja Zhenikhova | 4 | 4 | ||||||||||
Maaya Rajeshwaran Revathi | 2 | 5 | |||||||||||
15 | Sonja Zhenikhova | 6 | 7 |
Fourth qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
4 | Gaia Maduzzi | 2 | 6 | 4 | |||||||||
WC | Ava Beck | 6 | 3 | 6 | |||||||||
WC | Ava Beck | 2 | 2 | ||||||||||
10 | Reina Goto | 6 | 6 | ||||||||||
Allie Bittner | 2 | 3 | |||||||||||
10 | Reina Goto | 6 | 6 |
Fifth qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
5 | Hikari Yamamoto | 6 | 2 | ||||||||||
Olivia Center | 0 | 1r | |||||||||||
5 | Hikari Yamamoto | 1 | 3 | ||||||||||
14 | Daria Egorova | 6 | 6 | ||||||||||
WC | Kristina Tai | 0 | 3 | ||||||||||
14 | Daria Egorova | 6 | 6 |
Sixth qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
6 | Aspen Schuman | 77 | 6 | ||||||||||
Wan I-wen | 61 | 3 | |||||||||||
6 | Aspen Schuman | 6 | 3 | 7 | |||||||||
11 | Zhang Junhan | 2 | 6 | 5 | |||||||||
WC | Gabrielle Villegas | 5 | 5 | ||||||||||
11 | Zhang Junhan | 7 | 7 |
Seventh qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
7 | Anna María Fedotova | 4 | 7 | 4 | |||||||||
Mona Narita | 6 | 5 | 6 | ||||||||||
Mona Narita | 2 | 4 | |||||||||||
Lea Nilsson | 6 | 6 | |||||||||||
Lea Nilsson | 6 | 6 | |||||||||||
12/WC | Lily Taylor | 4 | 3 |
Eighth qualifier
First round | Qualifying competition | ||||||||||||
8 | Gabia Paskauskas | 6 | 4 | 3 | |||||||||
Laura Brunkel | 1 | 6 | 6 | ||||||||||
Laura Brunkel | 6 | 77 | |||||||||||
9 | Victoria Milovanova | 2 | 62 | ||||||||||
Kanon Sawashiro | 3 | 1 | |||||||||||
9 | Victoria Milovanova | 6 | 6 |
References
- ^ "Alexander Blockx, Alina Korneeva win Australian Open junior titles". espn.com. 28 January 2023.
External links
- Draw at itftennis.com
- Draw at ausopen.com
- v
- t
- e
Australian Open girls' drawsheets
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940
- 1941–1945 (WWII)
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977J
- 1977D
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024
- 1930
- 1931
- 1932
- 1933
- 1934
- 1935
- 1936
- 1937
- 1938
- 1939
- 1940
- 1941–1945 (WWII)
- 1946
- 1947
- 1948
- 1949
- 1950
- 1951
- 1952
- 1953
- 1954
- 1955
- 1956
- 1957
- 1958
- 1959
- 1960
- 1961
- 1962
- 1963
- 1964
- 1965
- 1966
- 1967
- 1968
- 1969
- 1970
- 1971
- 1972
- 1973
- 1974
- 1975
- 1976
- 1977J
- 1977D
- 1978
- 1979
- 1980
- 1981
- 1982
- 1983
- 1984
- 1985
- 1986
- 1987
- 1988
- 1989
- 1990
- 1991
- 1992
- 1993
- 1994
- 1995
- 1996
- 1997
- 1998
- 1999
- 2000
- 2001
- 2002
- 2003
- 2004
- 2005
- 2006
- 2007
- 2008
- 2009
- 2010
- 2011
- 2012
- 2013
- 2014
- 2015
- 2016
- 2017
- 2018
- 2019
- 2020
- 2021
- 2022
- 2023
- 2024